گلچین اشعار ایرج میرزا
دل به کف غصه نباید سپرد ...... اول و آخر همه خواهیم مرد 
قالب وبلاگ


قصه شنیدم که بوالعلا به همه عمر

لحم نخورد و ذوات لحم نیازرد


در مرض موت با اجازه دستور

خادم او جوجه ها به محضر او برد


خواجه چو آن طیر کشته دید برابر

اشک تحسّر ز هر دو دیده بیفشرد


گفت چرا ماکیان شدی نشدی شیر

تا نتواند کَسَت به خون کشد و خورد


مرگ برای ضعیف امر طبیعی است

هر قوی اول ضعیف گشت و سپس مرد




دانلود دکلمه مرثیه عاشورا با صدای محمد تابناک


دانلود دکلمه مادر با صدای محمد تابناک


موضوعات مرتبط: عاقبت ضعیفی
[ جمعه چهارم شهریور 1390 ] [ 15:7 ] [ محمد تابناک ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان عزیز شعر دوست سلام.
من محمد تابناک، دانشجوی رشته ی حسابداری از شهر خورموج (واقع در استان بوشهر) هستم و به علت علاقه ی بسیار زیاد به اشعار ایرج میرزا اومدم و یه وبلاگ درست کردم که بسیاری از اشعار ایرج میرزا رو در اون گنجوندم.
امیدوارم که خوشتون بیاد.
اینم خلاصه ای از زندگی این شاعر توانمند:
ایرج میرزا (۱۲۵۱ خورشیدی تبریز - ۲۲ اسفند ۱۳۰۴ خورشیدی تهران) ملقب به «جلال‌الممالک» و «فخرالشعرا»، از جمله شاعران برجسته ایرانی در عصر مشروطیت (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی) و از پیشگامان تجدد در ادبیات فارسی بود. ایرج میرزا در قالب‌های گوناگون شعر سروده و ارزشمندترین اشعارش مضامین انتقادی، اجتماعی، احساسی و تربیتی دارند. شعر ایرج ساده و روان و گاهی دربرگیرندهٔ واژگان و گفتارهای عامیانه‌ است و اشعار او تأثیر عمیقی بر شعر دوره مشروطیت گذاشت.
او فرزند صدرالشعرا غلامحسین‌میرزا، نوهٔ ایرج پسر فتحعلی‌شاه و نتیجهٔ فتحعلی شاه قاجار بود. تحصیلاتش در مدرسه دارالفنون تبریز صورت گرفت و در همان مدرسه مقدمات عربی و فرانسه را آموخت. وقتی امیرنظام گروسی مدرسه مظفری را در تبریز تاسیس کرد، ایرج میرزا سمت معاونت آن مدرسه را یافت و در این سمت مدیریت ماهنامه ورقه (نخستین نشریه دانشجویی تبریز) را برعهده گرفت. در نوزده‌سالگی لقب «ایرج بن صدرالشعرا» یافت. لیکن بزودی از شاعری دربار کناره گرفت و به مشاغل دولتی مختلفی از جمله کار در وزارت فرهنگ (معارف آن‌زمان) پرداخت. سپس به استخدام اداره گمرک درآمد و پس از مشروطیت هم در مشاغل مختلف دولتی از جمله وزارت کشور در سمت فرماندار آباده و معاونت استانداری اصفهان خدمت کرد. ایرج میرزا در پی یک سکته قلبی در منزلی در تهران درگذشت. ایرج میرزا به زبان‌های فارسی، عربی و فرانسه تسلط داشت و روسی و ترکی نیز می‌دانست و خط نستعلیق را خوب می‌نوشت. آرام‌گاه ایرج میرزا در گورستان ظهیرالدوله تهران قرار دارد.
برخی از دوستان و شاعران هم‌ دوره با ایرج میرزا مانند محمدحسین شهریار و وحید دستگردی، در سوگ او اشعاری سروده‌اند. قطعه زیر یکی از دو قطعه‌ای است که ملک‌الشعرا بهار به یاد ایرج سروده‌است.
ایرجا رفتی و اشعار تو ماند
کوچ کردی تو و آثار تو ماند
بعد عمری دل یاران بردن
دل ما سوختی از این مردن‌
قلم شاعری از کار افتاد
ادبیات ز مقدار افتاد
بی تو رندی و نظربازی مرد
راستی سعدی شیرازی مرد